Slide

سرور هوش مصنوعی

سرور قدرتمند هوش مصنوعی artificial intelligence

Artificial Intelligence

سرور قدرتمند هوش مصنوعی artificial intelligence

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی بعنوان یک رشته‌ی دانشگاهی در سال ۱۹۵۶ بنیان‌گذاری شد. هدف در آن زمان، همانند الان این بود که کاری انجام شود تا کامپیوترها وظایفی را که به‌ طرز منحصربه‌فردی انسانی هستند انجام دهند. در ابتدا، محققین بر روی مسائلی مانند چکرز بازی کردن و حل مسائل منطقی کار می‌کردند. اگر شما به خروجی یکی از آن برنامه‌های بازی‌کننده‌ی چکرز نگاهی می‌انداختید، می‌توانستید فرمی از «هوش مصنوعی» را پشت آن حرکات ببینید؛ مخصوصا زمانی‌که کامپیوتر شما را شکست می‌داد. موفقیت‌های اولیه باعث شد تا اولین محققین علاقه‌ی بی‌حدوحصری به امکانات هوش مصنوعی نشان دهند؛ اما آنان سختی راه را در نظر نگرفته بودند. پس هوش مصنوعی به خروجی یک کامپیوتر اشاره دارد. کامپیوتر یک کار هوشمندانه انجام می‌دهد؛ بنابراین در حال نمایش هوشی است که مصنوعی می‌باشد. اصطلاح هوش مصنوعی چیزی درباره‌ی نحوه‌ی حل این مسائل نمی‌گوید. تکنیک‌های متفاوت بسیاری از قبیل سیستم‌های خبره یا قاعده‌مند وجود دارند. و یک دسته از تکنیک‌ها که در دهه‌ی ۸۰ میلادی به طرز عمده‌ای به کار گرفته شد ماشین لرنینگ / یادگیری ماشین نام دارد.

سرور قدرتمند گرافیکی هوش مصنوعی
سرور قدرتمند یادگیری ماشین machine learning

یادگیری ماشین

یادگیری ماشین از طریق دو روش ممکن می‌گردد، سیستم‌های یادگیری Supervised یا سیستم‌های یادگیرنده تحت نظارت و سیستم‌های Unsupervised یا سیستم‌های یادگیرنده بدون نظارت. در حالت Supervised ماشین پیش بینی و نتیجه گیری نهایی را از طریق اطلاعات داده شده توسط یک دیتا ساینتیست (Data Scientist) و به کمک آن یاد می‌گیرد و در روش Unsupervised ماشین با یادگیری دنبال کردن نتایج مبتنی بر اطلاعات ورودی و به نوعی با تجربه، رسیدن به اهداف را یاد خواهد گرفت. Data Scientist یا متخصص علم داده، افرادی هستند که در دنیای پر از داده‌های مختلف که جهان اطراف ما را احاطه کرده‌اند به تحلیل آن‌ها پرداخته و از دل آن‌ها موارد مورد نیاز برای مشتریان، سازمان‌ها و حتی اطلاعاتی در مورد آینده مشاغل را استخراج می‌کنند.

یادگیری عمیق

یادگیری عمیق درباره‌ی استفاده‌ی شبکه‌های عصبی از نورون‌ها، لایه‌ها و ارتباطات داخلی بیشتر است. ما هنوز با تقلید و شبیه‌سازی کامل مغز با تمام پیچیدگی‌هایش فاصله‌ی زیادی داریم و در یادگیری عمیق هم به دنبال این کار نیستیم. منظور از تقلید از مغز در کانتکست یادگیری عمیق صرفا تقلید انتزاعی از مغز و شبکه‌های عصبی آن است و نه شبیه‌سازی کامل و بدون چون و چرای مغز؛ به این معنی که از انتزاع نورون بعنوان واحد محاسباتی و شبکه‌ی‌ عصبی که شامل لایه‌های مختلف محاسبه برای تقسیم‌بندی مسئله به اجزا کوچک‌تر است استفاده می‌شود. هنگامیکه شما درباره‌ی پیشرفت‌ها در محاسبات می‌خوانید از خودروهای خودران گرفته تا ابرکامپیوترهای بازیکن تا تشخیص گفتار ؛ همه‌اش یادگیری عمیق است. شما شکلی از هوش مصنوعی را تجربه می‌کنید. پشت صحنه، آن هوش مصنوعی با شکلی از یادگیری عمیق قدرت گرفته است.

سرور قدرتمند یادگیری عمیق deep learning

سرورهای گرافیکی مناسب هوش مصنوعی

پلن‌های مناسب هوش مصنوعی و یادگیری ماشین

کارت گرافیکگرافیکحافظه GPUهسته پردازشیحافظه رم
کارت گرافیک tesla k80GPU Tesla K80۲۴ گیگابایت۱۶ هسته پردازشی۱۲۸ گیگابایتسفارش
کارت گرافیک gtx10804 x GTX 1080Ti۴*۱۱ گیگابایت۸ هسته پردازشی۱۲۸ گیگابایتسفارش
کارت گرافیک gtx10808 x GTX 1080Ti۸*۱۱ گیگابایت2x multi Core Intel Xeon E5 V3/V4 Processor۱۲۸ تا ۷۶۸ گیگابایتسفارش
کارت گرافیک rtx 3080ti4 x RTX 3080Ti۴*۱۲ گیگابایت2x Intel Xeon CPUs۱۲۸ تا ۵۱۲ گیگابایتسفارش
کارت گرافیک rtx 2080ti8 x RTX 2080Ti۸*۱۱2x Intel Xeon Scalable Gen2 CPUs, Silver 4215۲۵۶ تا ۳۰۷۲ گیگابایتسفارش
کارت گرافیک rtx 30904 x RTX 3090۴*۲۴2x Intel Xeon Processors۱۲۸ تا ۷۶۸ گیگابایتسفارش
کارت گرافیک rtx 30902 x RTX 3090۲*۲۴ گیگابایتIntel 8 core CPU۶۴ الی ۱۲۸ گیگابایتسفارش

نمونه سرور هوش مصنوعی با ۴ کارت گرافیک

سوالات متداول

آیا سرورهای هوش مصنوعی دارای چند کارت گرافیک هستند؟

با توجه به نیاز برخی از نرم افزارها برای محاسبات سنگین بر روی چندین کارت گرافیک به صورت همزمان، سرورها معمولا با ۲، ۴ و ۸تایی ارائه می‌گردند.

آیا امکان تست چند ساعته یا روزانه برای سرورها وجود دارد؟

در برخی پلن‌ها امکان تست به صورت محدود و بر اساس موجود بودن ارائه می گردد، اما به دلیل هزینه راه اندازی و همچنین زمان فعال بودن سرور، این امر دارای هزینه خود می باشد که تاییده این کار بستگی به دیتاسنتر مقصد دارد.

ما به چه صورت می توانیم به سرور متصل شویم؟

شما میتوانید از طریق ریموت دسکتاپ یا از طریق نرم افزارهای AnyDesk یا TeamViewer به سرورها متصل شوید و نرم افزارهای خود را دانلود و سپس نصب نمایید.

آیا امکان ماین کردن بر روی این سرورها وجود دارد؟

با توجه به اینکه این سرورها برای محاسبات ارائه می گردند به هیچ وجه برای ماین کردن قابل استفاده نیستند. ضمنا استفاده از سرور گرافیکی توجیه اقتصادی در ماین کردن ندارد.

مدت زمان فعال شدن سرور چقدر است؟

سرورها حداکثر تا یک روز کاری در صورت موجود بودن قابل ارائه می باشند.

مکان این سرورها در کدام کشور می باشد؟

این سرورها از دیتاسنتر خارجی ارائه می گردند و در آمریکا و اروپا قرار دارند.

سرور هوش مصنوعی

برای شروع آماده‌ای؟

شروع
سرور قدرتمند گرافیکی هوش مصنوعی سفارشی